W jaki sposób kamieniarstwo bywa atrakcyjne i czy absorbuje wiele czasu wykształcenie czegoś?

Kamieniarze to rzemieślnicy, którzy na 100% nie mogą skarżyć się na niedobór interesantów. W Gdańsku, w którym mieszkam, w okolicy najogromniejszego cmentarza jest nawet uliczka, tuż przy jakiej mieszkają jedynie kamieniarze. Droga robi niesamowite odczucie – w każdym spośród przydomowych ogrodów okazywane są cudownie ozdabiane mogiły które mają nęcić prawdopodobnego nabywcę.
Nagrobki wyznaczają oczywiście lwią cząstke realizowanych za pośrednictwem tych rzemieślników zamówień, przecież ich wprawa w nie mniejszym stopniu użycza się żyjącym. Kamieniarze realizują np. blaty kuchenne, stoły jadalne czy stoły do bilarda – wytworzenie tych ostatnich wykonywana jest co prawda głównie na skalę przemysłową, ciągle wprawdzie pojawiają się interesanci, którzy pragną mieć taki stolik, którego nie ma nikt drugi. Płacą ciężkie pieniądze za opcje oglądania kolejnych stadiów sporządzenia zamówionego stołu i sygnalizowanie wykonawcy osobistych obserwacji i zachcianek. Pewien z zamieszkałych nieopodal nadmienionej drogi kamieniarzy ogłosił mi niegdyś, że gdy udało mu się uzyskać tego typu zlecenie, to za wypracowane w ten sposób finanse mógł przez cały rok wyżywić siebie, dom i familię, realnie nie musząc pracować.


Powiem bezpośrednio, że trochę zazdroszczę rzemieślnikom. Miałem szansę wykonywać pracę w zakładzie szkutniczym, zatem wiem, jakim sposobem satysfakcjonujące potrafi być wygenerowanie czegoś naszymi dłońmi, nawet, o ile docelowo posiadaczem tego czegoś ma być ktoś inny. Rzecz jasna praca fizyczna nie każdemu musi podobać się, jednak przenigdy nie twierdzę, żeby była w wyższym stopnium uciążliwa niż spędzanie ośmiu godzin dziennie przed komputerem. Poza tym wytwarzanie dóbr wirtualnych po prostu nie dostarcza tego typu satysfakcji jak na przykład wyrób dóbr realnych. Mimo, że przytoczony warsztat szkutniczy porzuciłem bardzo dużo lat temu, do tej pory tęsknię do roboty w drzewie. Możliwe, że gdy już będę na emeryturze i rozpocznę zarządzać zbytkiem czasu sam postaram wyuczyć się jakiegoś rzemiosła. Kto wie – przypuszczalnie np. zacznę tworzyć instrumenty muzyczne? Zagrać na wyrzeźbionej przez siebie gitarze to jedno z największych moich marzeń.


Chcesz zobaczyć większa ilość to zobacz tutaj: nagrobki wrocław