stadion piłkarski

Liga Mistrzów – najważniejsze rozgrywki piłkarskie

Puchar Europy

Liga mistrzów to rozgrywki, które elektryzują fanów na całym świecie, a zwłaszcza w Europie. U progu swojej historii Puchar Europy, bo tak wówczas nazywały się te rozgrywki, miał dosyć prostą formułę. Grali w niej tylko i wyłącznie faktyczni mistrzowie danego kraju (czasem uzupełnieni o obrońcę trofeum, jeżeli takowa drużyna nie była mistrzem swojego kraju), a reguły również wyglądały czytelnie – ten, kto przegrał, odpadał. Z czasem zwiększano rozgrywki o ilość drużyn, która w nich występowała lub o dodatkowe atrakcje, takie jak eliminacje, czy fazy grupowe.

Pierwsza faza grupowa

Pierwsza faza grupowa była w sezonie 1992/93 i odtąd też zaczęto używać nazwy „Liga Mistrzów„. Grało w niej 8 drużyn, dwie grupy po 4 zespoły, a ich zwycięzcy spotkali się w finale. Rok później było również 8 drużyn, ale tym razem rozgrywki wzbogacono o półfinał, do którego przystąpiły po dwie drużyny z każdej grupy. Jeszcze w następnym roku uczestniczyło w głównych rozgrywkach już drużyn 16, grup było 4, a najlepsze ekipy rywalizowały ze sobą w ćwierćfinałach. W 1997 roku grup było już 6, a w zależności od wyników do ćwierćfinału mogły z grupy awansować jedna lub dwie drużyny. W 1999 roku wprowadzono kolejne atrakcje 8 grup, z których wychodzą dwie drużyny i druga faza grupowa, w której rywalizuje 16 drużyn w grupach. Dwie najlepsze awansowały później do ćwierćfinału. Kolejna zmiana nastąpiła w 2003 roku, kiedy to zastąpiono drugą fazę grupową 1/8 finału Ligi Mistrzów i w takiej formule rozgrywki są do dziś.

Zasady

Po drodze zmieniały się też inne zasady. Mocniejsze ligi zyskały na sile i w zależności od miejsca rankingu, można wprowadzić 4, a nawet 5 ekip do Ligi Mistrzów. Obecnie cztery najsilniejsze ligi, a więc niemiecka, hiszpańska, włoska i angielska mają zagwarantowane po 4 miejsca bez eliminacji w fazie grupowej. Istotną zmianą było też wprowadzenie w 2009 roku podziału na eliminacyjne ścieżki mistrzowskie i niemistrzowskie, co ułatwiło drogę do fazy grupowej LM także słabszym zespołom. Liga mistrzów typy to prawdziwa frajda dla koneserów futbolu.