Jak poprawnie zadbać o izloacje naszego poddasza od wilgotności ?

Ocieplenie poddasza wypada przeprowadzać wtedy, jak budynek wolnostojący jest już w zamkniętym stanie surowym, czyli w takim stanie, gdy ma już wstawione okna i dodatkowo gdy gotowe jest już pokrycie dachowe. Na ogół do izolowania poddasza przed stratą gorąca jest stosowana wełna mineralna, ale nagminnie nadal można spotkać styropian. Od jakości i rodzaju materiału zależy umieszczenie ocieplenia. Materiał izolacyjny należy włożyć na sztywne poszycie pod dachem, w połaci lub pomiędzy krokwiami.


Izolacja cieplna z użyciem wełny mineralnej powoduje dość szczelne zabezpieczenie poddasza przed utratą ciepła. Dzięki temu materiałowi zdobywamy dość znaczną sprężystość warstwy izolacyjnej. Wełna mineralna jako materiał izolacyjny jest znakomita dla osób, które konstruują domy z drewna: wełna mineralna jest albowiem niepalna. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się ognia na dachu, jeśli takowy przydarzy się w naszym domu.


Do wypełnienia przestrzeni między krokwiami używa się także styropianu sprężystego, jaki wyposażony jest w nacięcia. Pożądane byłoby stworzyć izolację ze styropianu grafitowego niż ze typowego białego, bo grafitowy ma większą izolacyjność terminczną.

Łączna grubość artykułów użytych do izolacji poddasza nie może przekraczać 20-25 centymetrów. Jeśli nasze poddasza mają być przede wszystkim energooszczędne, wówczas zaleca się wybudowanie trochę grubszej powłoki izolacyjnej: trzydziestopięciocentrymetrowej, ale już nie grubszej. Zbyt duże izolacje powodują, że wnętrza mają zaburzoną gospodarkę wilgocią, stają się niezdrowe. Warto także zainwestować w osuszanie gdyż dzięki temu będziemy mogli pozbyć się zbytniej wilgoci.Izolacja dachu powinna być profesjonalnie połączona z izolacją ściany, o ile takowa pozostała utworzona. W przeciwnym wypadku wykreuje się znaczny mostek, jaki będzie generował straty ciepła.