faktoring

Faktoring – czym jest i czy warto z niego korzystać ?

Faktoring to coraz modniejsze i popularniejsze rozwiązanie, z którego korzystają przedsiębiorcy. To doskonały sposób na szybsze i bezproblemowe uzyskanie pieniędzy z wystawionych faktur. Takie rozwiązanie przekłada się na szybszy rozwój firmy i większy komfort zarządzania nią. Czym jest faktoring, czy warto niego korzystać i jakie pozytywy ze sobą niesie ? O tym wszystkim poniżej.

Czym jest faktoring ?

Faktoring to usługa, która oferowana jest przez liczne zewnętrzne firmy. Polega ona na odkupieniu za gotówkę faktur, które wystawiliśmy. Zamiast czekać na pieniądze od kontrahentów, otrzymujemy je od razu przy sprzedaży należności, Taka sytuacja jest bardzo komfortowa i sprawia, że firma prowadzi się dużo łatwiej. Szereg korzyści płynących z takich usług kusi wiele przedsiębiorców i korzystają oni chętnie z takiego rozwiązania.

faktoring
Jakie plusy niesie ze sobą faktoring ?

Plusy, jakie płyną z tego rozwiązania, bardzo ułatwiają pracę i są pomocne. Pierwszym z nich jest szybsze uzyskanie pieniędzy za fakturę. Otrzymujemy je od razu przelewem lub do ręki po sprzedaży należności. Ogranicza to czas na oczekiwanie. Kolejnym plusem jest uniknięcie ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta. Jeśli taki problem wystąpi, nie będzie to, już nasz problem. Następną korzyścią jest też szybszy rozwój firmy. Wcześniej otrzymane pieniądze pozwolą wcześniej rozpocząć inwestycje i zarobić. Jednym z minusów jest nieco niższa kwota wykupu niż nominalna suma faktury. Zazwyczaj jest to kilka- kilkanaście procent. W zależności od sytuacji jest to zarówno duże, jak i mało.

Czy warto z niego korzystać ?

To pytanie, które zadają sobie firmy planujące skorzystać z usług firm faktoringowych. Nie ma niestety jednej i uniwersalnej odpowiedzi. Musi ona być wynikiem indywidualnych przemyśleń właścicieli, którzy znają najlepiej swoje firmy. To oni muszą zdecydować czy takie rozwiązanie jest korzystne i przyniesie zyski. W niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej poczekać i uzyskać pełną sumę faktury a w innych warto pospieszyć się i uzyskać gotówkę. Niezależnie od wyboru na rynku istnieje wiele firmy specjalizujących się tą gałęzią branży. Stwarza to duży wybór i wiele możliwości. Firmy mogą wyszukać najlepsze oferty w postaci wysokiej sumy wykupu czy szybkości transakcji.