Dzisiejszy rynek nieruchomości

W Polsce prowadzi działalność powyżej kilkuset deweloperów. Każdego roku wznoszą oni nowe bloki mieszkalne oraz szeregi domów jednorodzinnych. Ich oferty mogą być przez jednych zachwalane, a przez innych piętnowane. Niebagatelny nacisk na tę opinię ma fakt, iż jeszcze parę lat temu niejednokrotnie dało się dowiedzieć o deweloperach, jacy pobrali od własnych klientów zaliczki na poczet apartamentów, a w następnej kolejności zupełnie nie rozpoczęli budowy, pozostawiając własnych klientów na przysłowiowym lodzie.
W obecnych czasach sprzedawcy są o wiele bardziej uczciwi i można im zaufać. Stało się tak w związku z tym, że w państwie pozostali niemal wyłącznie ogromni deweloperzy, jacy stawiają własne mieszkania w odmiennych regionach Polski. Nie zdołają oni zezwolić sobie na jakąkolwiek niefrasobliwość, ponieważ groziłaby ona bankructwem. Nierzadko zdołają oni przyzwolić sobie też na ślamazarne wyprzedawanie pobudowanych mieszkań, gdyż ich ryzyko finansowe bywa niższe, przez to, iż budują budowle zarówno w większych metropoliach, jak i w mniejszych miejscowościach. Są też biura np. Developer Białystok, jakie funkcjonują tylko lokalnie.
Warto zaakcentować, że chwilowo działanie sprzedawców nieruchomości jest również pod dokładniejszą kontrolą władzy. Karygodne zachowanie dawnych sprzedawców nieruchomości odniosło taki skutek, że żadna firma trudniąca się budową oraz handlem lokali i domów nie zdoła pozwolić sobie na jakiekolwiek zaległości finansowe czy niemożliwość spłaty długów bankowych. Każde potknięcie bywa albowiem gruntownie badane, czy wynika ono ze znacznych problemów dewelopera, czy również będzie jedynie przejściowe a także ulegnie szybkiemu rozwiązaniu. Suma tego powoduje, że można bez przeszkód wierzyć spółkom deweloperskim i stosować ich usługi także w chwili, jak nabywamy mieszkanie, jak i gdy kupujemy dom jednorodzinny. Wszystkie krytyczne oceny na zagadnienie aktualnie rezolutnych sprzedawców nieruchomości są bowiem prozaicznie mocnoprzedobrzone i koloryzowane przez osoby nierozumiejące, na czym polega ich działalność.